Квадриплегия

Квадриплегия (наричана още тетриплегия) е парализа на четирите крайника най-често поради увреждане на някой от първите седем прешлена на гръбначния мозък, известни като шийни прешлени. При тези видове наранявания на гръбначния мозък има загуба както на усещане, така и на двигателен контрол. Загубата на двигателна функция може да се прояви като слабост или парализа, водеща до частична или пълна загуба на функция в ръцете, краката, торса и таза. Нарушената сетивност може да доведе до изтръпване, намалено усещане за допир и натиск или невропатична болка.
Тежестта на състоянието зависи както от нивото, на което е наранен гръбначният мозък, така и от степента на нараняване. Пълното прекъсване на гръбначния мозък води до пълна загуба на функция от този прешлен надолу. Частично прекъсване или дори натъртване на гръбначния мозък води до различна степен на смесена функция и парализа.
Класифицирани са два основни типа квадрилегия: тотална и частична. Тоталната квадриплегия се характеризира с причиняване на тотална парализа в четирите крайника на тялото, така че човекът губи всякаква способност за движение. При частична квадриплегия има парализа на ръцете и пръстите, но способността за движение на ръцете се запазва.
Важно е хората с такова увреждане да се подлагат на рехабилитационни процедури свързани с изправяне до стоеж, контрол на тялото в седнало положение, самобслужване в ежедневието с чужда помощ. Рехабилитацията е неизменна част от живота на такъв човек и е от изключително важно значение за пациента и неговото общо физическо и психическо състояние, както и за избягване нежеланите последици вследствие залежаването и обездвижването на пациента.
За допълнителна информация относно вашия случай, можете да се свържете с мен на посочения телефон:
Рехабилитация при Квадриплегия