Множествената склероза (МС) е заболяване, при което се уврежда веществото миелин, което изолира и защитава нервните клетки на главния и гръбначния мозък. При МС имунната система погрешно възприема миелина за чуждо тяло и го атакува. Това го уврежда и отстранява от нервните влакна, частично или напълно. Увреждането нарушава комуникацията между нервната система и останалата част от тялото. Понякога може да има и увреждане на самите нервни влакна, водещо до увеличаване на инвалидизацията.
Признаците и симптомите на МС варират значително и зависят от количеството на неврологичното увреждане и от нервите, които са засегнати. Възможно е да се появят физически, умствени и понякога психични проблеми. Някои хора с тежка МС могат да загубят способността си да ходят самостоятелно или изобщо, докато други могат да изпитат дълги периоди без никакви нови симптоми.
Най-важната цел при лечение на МС е да се забави и намали инвалидизацията на пациента. Лечението се различава според формата на протичане и според това дали заболяването е в пристъп или в ремисия. Извършваната рехабилитация цели подобряване на баланса и равновесието при ходене, постигане на по-добър обем на движенията, увеличаване на мускулната сила, подобряване на координацията на движенията и намаляване на риска от падане.
Рехабилитацията при пациенти с МС е продължителен процес. Често се налага провеждане на рехабилитационни мероприятия веднага след настъпил пристъп, за да се възстановят основните движения. Продължителната рехабилитация поддържа постигнатите подобрения и е добра превенция срещу влошаване на симптомите на пациента.