Мозъчният инсулт представлява нарушаване на мозъчната функция вследствие на нарушения в кръвоснабдяването на мозъка. Те могат да се дължат на нарушен кръвоток или на кръвоизлив, поради това инсултите биват два основни вида - исхемичен и хеморагичен. Засегнатата област от мозъка не може да функционира нормално, което може да доведе до нарушения в движенията, нарушения на говора, увреждане на зрението и други. В зависимост от зоната на увреждане се наблюдават различни по степен поражения.
Рехабилитацията е неизменна част от процеса на възстановяване след прекаран мозъчен инсулт. Чрез нея може да се постигне значително подобряване на общото състояние на пациента и да се съкрати нужното време за възстановяване.
Рехабилитационните мероприятия започват още в болничното заведение, възможно най-рано след инсулта. Те може да започнат два дни след инсулта и трябва да бъдат продължени колкото е необходимо след изписването на пациента.
В зависимост от вида на инсулта, рехабилитацията изисква различен подход на действие от страна на терапевта. Започва се с това пациентът да започне да се премества в леглото, да сяда, да се задържа в седнало положение. Следващата цел е пациентът да започне да се изправя и да пази равновесие. Следват упражнения за ходене и придвижване на тялото в пространството.
В домашни условия терапевтът може най-добре да прецени какви трудности може да срещне пациентът в своето ежедневие и да помогне за тяхното преодоляване. Той може да проведе обучение на близките на пациента, за да могат те да му оказват нужната помощ.
Възстановяването може да продължи от месец до няколко години в зависимост от тежестта на състоянието на пациента и адекватността на проведения рехабилитационен процес.